Ciekawe miejsca na Kaszubach – Bytów

Jednym z najciekawszych i najcenniejszych miast w Polsce północnej jest niewątpliwie Bytów. Warto zajrzeć do tego uroczego miasteczka i poznać piękne, historyczne miejsca. Liczne zabytki oraz piękna architektura miasta z pewnością nas zachwycą. Miasto zaskoczy nas niejednokrotnie. Liczne atrakcje turystyczne umilą nasz pobyt w Bytowie. Miasto posiada ciekawy klimat oraz bogatą historię w tle, co widać na każdym kroku.

Zamek w Bytowie jest uważany za najważniejszy zabytek w okolicy. Gotycka budowla została wybudowana przez Krzyżaków w XIV wieku. Nieco później ogromna warownia weszła w posiadanie książąt pomorskich. Zamek postawiono na planie prostokąta. Budowla ma także trzy okrągłe baszty: Różana, Polna i Młyńska oraz czworoboczną wieżę. Spora budowla robi wrażenie, zwłaszcza jeśli spojrzymy na nią z zamkowego dziedzińca. W warowni znajdziemy hotel oraz restaurację. Najstarszy gotycki budynek, tak zwany Dom Zakonny, mieści Muzeum Zachodnio-Kaszubskie. Warto zobaczyć tutejsze ekspozycje. Ciekawa wystawa etnograficzna, a także sztuka współczesna doskonale komponują się z zabytkowymi murami warowni.

Ciekawym miejscem jest niewątpliwie cerkiew świętego Jerzego. Świątynia kryje wiele cennych dzieł sztuki sakralnej oraz eksponatów. Zachwyca także cudowna, bizantyjska architektura oraz zdobienia. Uwagę przyciąga ikonostas, barkowe rzeźbione stalle oraz chór. Warto zobaczyć także tabernakulum z XVII wieku. Nabożeństwa, które się tutaj odbywały były w języku kaszubskim.

Z ruin kościoła św. Katarzyny pozostały tylko fundamenty oraz odbudowana wieża z XIV wieku. Budowla została zdewastowana przez wojska radzieckie w 1945 roku. Zabytkowa wieża kryje ciekawą wystawę archeologiczno-historyczną, dlatego koniecznie zajrzyjmy do środka. Wiele legend wiąże się z mostem kolejowym nad rzeką Borują. Jedna z nich mówi, że nigdy nie był używany, gdyż nie położono na nim torów. Szacuje się, że powstał on w 1884 roku. Co ciekawe, konstrukcja przypomina rzymskie akwedukty.

Zanim wybierzemy się na zwiedzanie Bytowa, koniecznie zadbajmy o odpowiednie miejsce noclegowe. W mieście znajdziemy wiele ciekawych ofert. Hotele, pensjonaty, pokoje gościnne, a nawet gospodarstwa agroturystyczne – tak różne noclegi Bytów oddaje do dyspozycji gości. Baza noclegowa jest całkiem szeroka i z pewnością sprosta naszym oczekiwaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>