Co warto wiedzieć o Łazach?

Łazy to jedna z mniejszych nadmorskich miejscowości, położona w województwie zachodniopomorskim niedaleko Mielna. Najstarsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą sprzed około 4 tysięcy lat. Pierwsza oficjalna wzmianka o miejscowości pojawiła się zaś w źródłach z 1278 roku, kiedy to istniała tutaj przystań rybacka oraz karczma należąca do zakonu cysterek z Koszalina. W tym czasie była także przystań na jeziorze Bukowo, która również należała do Łaz. Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od niemieckiej nazwy „Laase”, która obowiązywała do 1948 roku. W średniowieczu ta niewielka osada miała duże znaczenie, ponieważ była położona blisko kanału łączącego jezioro Jamno z Bałtykiem. Kanał ten pełnił też funkcję granicy pomiędzy ziemiami biskupstwa kamieńskiego i księstwem sławieńsko-słupskim. Po obu stronach kanału działały zatem komory celne.

W 1690 roku na Morzu Bałtyckim miał miejsce wielki sztorm, w wyniku którego zostały przerwane wydmy, a kanał zasypany piaskiem. Nowy powstał kilka kilometrów dalej. To sprawiło, że od tej pory Łazy stały się przede wszystkim wioską rybacką. W okresie międzywojnia w miejscowości przyjmowano letników. Niestety dopiero długo po II wojnie wioska doczekała się budowy nowych ośrodków wypoczynkowych. W latach 60 i 70 XX wieku rozwinęło się także budownictwo indywidualne i pensjonatowe. Obecnie, choć to naprawdę niewielka miejscowość (liczy zaledwie 86 mieszkańców!), posiada naprawdę rozwiniętą i zróżnicowaną sieć wypoczynkową. Liczne ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty oraz prywatne kwatery przyjmują turystów oraz zapewniają im noclegi.

Łazy oferują także wiele typowo nadmorskich atrakcji. Jest tutaj zorganizowane 100 metrowe kąpielisko morskie z bardzo przyjemną plażą. Teren ten został objęty obszarem chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego oraz Natura 2000 Jezioro Bukowo. Istnieje tutaj także Rezerwat Przyrody Łazy, w którym chroni się tutejsze tereny bagienno-leśne. Warto zobaczyć wspaniałe wydmy. Miejscowość jest stosunkowo spokojna, toteż nadaje się doskonale dla tych, którzy chcą nad morzem odpocząć i się zrelaksować w ciszy, a nie wśród tłumów turystów i setek parawanów na plaży. Tutaj możemy liczyć na wypoczynek oraz dużo kontaktu z naturą, co pozwoli nam się oderwać od naszego codziennego pośpiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>