Helska historia ważna po dziś dzień

Hel to najbardziej wysunięta na północ miejscowość Polski i jednocześnie najbardziej rozwinięty i ukształtowany ośrodek wypoczynkowy i kąpielisko. Największym atutem tego miejsca jest położenie – Mierzeja Helska sama w sobie jest ogromną atrakcją, a kiedy doszła do tego niezbędna infrastruktura, miejsce stało się oblegane przez turystów z całej Europy. Miasto ma do zaoferowania liczne miejsca noclegowe w pobliżu plaży, morza i centrum miasta. Nie trudno się domyśleć, że z racji położenia kiedyś było to portowe miejsce, a dopiero później zaczęła kształtować się tu turystyka. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z 1201 roku – kiedyś była to wieś Gellen – handlowano tu rybami, głównie śledziami.

Już w ciągu niecałych 200-u lat, Hel stał się jednym z najbardziej popularnych centrów handlowych, aż w pewnym momencie zaczął zagrażać rozdmuchanemu Gdańskowi, który obecnie był gigantem rynku północnego handlu morskiego. Aby osiągnąć większy progres i rozgałęzić handel na wszystkie strony Polski i Europy zaczęto budować bazę noclegową. Powstały pierwsze hotele i pensjonaty – było to niezbędne zaplecze, które później popchnęło miasto do turystycznego rozwoju. Już w XIII wieku miejscowość została oficjalnie przemianowana na miasto, a sam akt lokacyjny, potwierdzili Krzyżacy jednak dopiero 100 lat później. Trudno uwierzyć, że prawa miejskie ma miejsce liczące niecałe 4 tysiące mieszkańców. Jednak coraz częściej potwierdza się teza, że to nie liczba ludności, a położenie i potencjał kreują „miejskość” i prawa do tego tytułu.

Miasto jakie możemy dziś podziwiać nie jest dokładnie zlokalizowane tam gdzie jego pierwowzór. Pierwszy Hel bowiem był oddalony od dzisiejszego aż o prawie 2 kilometry. Jednak również w tej dawnej części znajdował się szpital, kościół, miejsca do handlu oraz najważniejsze – port. Co zatem sprawiło przeniesienie miasta? Jak już było wspomniane – umiejscowienie na mierzei. Ma to swoje plusy w postaci oszałamiających widoków, jednak jest też druga strona medalu – erozja. To ona sprawiła, że część wyspy zaczęła się zmniejszać i trzeba było kierować rozbudowę miasta w innym kierunku. Miasteczko zawsze jednak było w cieniu Gdańska, a ludzie w momencie zalania przez morze starej części Helu zaczęli emigrować. To doprowadziło do odebrania praw miejskich z racji upadku gospodarczego, jednak na szczęście w XX wieku miejscowości znów zaczęła powoli i konsekwentnie się rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>