Mikoszewskie budowle z historią

Mikoszewo (sprawdź facebook) oddalone o około 20 km od Gdańska, jest bogate w ciekawe miejsca oraz różnego rodzaju zabytki, które chętnie odwiedzają przyjeżdżający tutaj turyści. Jednym z takich zabytków jest zlokalizowana na poewangelickim cmentarzu dzwonnica.

Dawniej na miejscu obecnego kościoła w Mikoszewie znajdował się kościół oraz cmentarz ewangelicki. Z biegiem czasu nagrobki z cmentarza zniszczyły się, a kościół rozebrano. Z tamtego okresu pozostała tylko dzwonnica, którą postawiono prawdopodobnie pod koniec XIX wieku. Dzwonnica posiada dwa „piętra” oraz skośny dach. Ciekawostką jest to, że dzwonnica w czasach kiedy na tym terenie stał ewangelicki kościół, pełniła rolę kostnicy. Dzwony znajdujące się w budowli napędzane są ręcznie, a deski dookoła drzwi i okna posiadają pięknie rzeźbione wzory. Rzeczą, która cieszy, jest fakt, że dzwonnicy używa się do dziś. W środku znajduje się nie jeden, a kilka dzwonów.

Do zabytków możemy zaliczyć także tak zwany Dom Podcieniowy, który jest reprezentantem budowy żuławskiej. Drugą kondygnację budynku wspierają drewniane słupy, których ilość – co ciekawe – świadczyła o zamożności właściciela. Tego rodzaju domy budowane były przez holenderskich mennonitów, którzy osiedlali się na tych terenach pod koniec XVI wieku.

Baza noclegowa Mikoszewa (sprawdź wolne miejsca) zwiększa atrakcyjność oraz zachęca do oglądania ciekawych miejsc znajdujących się w okolicy. Dobrym przykładem może być tutaj pensjonat „Morskie opowieści”, znajdujący się w niedalekim sąsiedztwie poewangelickiej dzwonnicy. Jest to dobre miejsce na pobyt z dziećmi, ponieważ na terenie ośrodka znajduje się plac zabaw z piaskownicą oraz małe boisko do piłki nożnej. Dodatkowym atutem jest to, że dookoła panuje cisza i spokój, co gwarantuje solidny odpoczynek. Innym ciekawym miejscem może być „Leśny zakątek”. Są to autonomiczne domki postawione przy lesie. Do morza mamy stąd około 20 minut spacerkiem przez las. Dużym plusem jest to, że domki częściowo przystosowane zostały dla osób niepełnosprawnych. Mikoszewo położone jest ok. 10 minut drogi od Jantaru (sprawdź nasz wpis), gdzie mieliśmy okazję wypoczywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>