Młyn wodny w Rynie

Młyn wodny w Rynie pochodzi z wieku XIX i jest jedną z większych atrakcji tego malowniczo położonego nad jeziorem miasta na Mazurach. Jednak już w średniowieczu wykorzystywano fakt, że Jezioro Ołów jest położone znacznie wyżej do jeziora Ryńskiego – jest to różnica siedmiu metrów na odcinku 170 metrów. Dzięki połączeniu jezior przez kanał, wykorzystano spadek terenu i woda zaczęła napędzać zamkowy młyn oraz zasilać studnię. Ciekawostką jest właśnie ten kanał, który przetrwał do dziś i jest bardzo interesującym przykładem średniowiecznej architektury. W XIX wieku został obmurowany kamieniem. Jego wysokość to maksymalnie 170 centymetrów. Jednak dopiero w XIX wieku u wylotu tego kanału zbudowano młyn wodny. Pracował on bardzo długo, przez ponad sto lat produkował mąkę i konkurował z okolicznym wiatrakiem. Jego istnienie zakończyło się w latach 80-tych wieku XX, kiedy to przestał funkcjonować. Potem niestety zaczął chylić się ku upadkowi. Jego stan był po prostu opłakany, przechodził coraz to do innych właścicieli, a w tym czasie niszczał.

W ryńskim muzeum znajdują się fotografie tego miejsca, kiedy było zniszczone i łatwo zauważyć, że jedyne do czego się ten wiatrak nadawał to była rozbiórka. Jednak w latach 2011-2012 młyn został fenomenalnie odrestaurowany i znajduje się dzisiaj tam restauracja wraz z hotelem. Wpisał się już chyba na bardzo długie lata w krajobraz okolicy. Ciekawostką jest fakt, że woda płynie kanałem do dzisiaj i nadal nakręca młyńskie koło, tyle, że dzisiaj jest to już tylko atrakcja turystyczna. Wewnątrz hotelu znajduje się jeden z nielicznych w okolicy regionalnych sklepów. Zakupimy tu kozie i krowie sery, wędliny z zamku, nalewki, miody oraz przetwory i znacznie więcej przepysznych smakołyków. Co czyni atrakcyjnym miasto to na pewno perfekcyjna ryńska sieć noclegowa, dwa przepiękne hotele w Zamku Krzyżackim oraz w Młynie to niewątpliwie duża zaleta, poza tym oczywiście dla osób, które chciałyby trochę zaoszczędzić na noclegach znajdują się tutaj znacznie tańsze hotele, pensjonaty i miejsca w kwaterach prywatnych. Baza noclegowa jest rozwinięta znakomicie i przygotowana do przyjęcia latem sporej ilości turystów. Koszty w tym miasteczku nie są zbyt duże i raczej graniczą w okolicach tych średnich – jest tu po prostu umiarkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>