Mniej znany zakątek Warszawy

Mówiąc o Warszawie jako atrakcje do zwiedzania często przytaczamy Zamek Królewski, Łazienki czy wspaniałe multimedialne muzea. Są jednak miejsca niesamowite, wiążące się z interesującą historią, a jednak znacznie rzadziej odwiedzane przez turystów i opisywane przez przewodniki. Takim miejscem jest na przykład Synagoga im. Małżonków Nożyków (info w sieci tutaj). Jest to zabudowa o tyle cenna, że jako jedyna powstała przed wojną i przetrwała ją, stojąc do dziś.

Codziennie organizowane są tam nabożeństwa, a modlitwy nie cichną ani na chwilę. Według specjalistów, synagogę cechuje bardzo dobra akustyka, przez co dźwięki śpiewów świetnie rozchodzą się po całym budynku. Podkreśla się też stosunkowo nowoczesną budowę, biorąc pod uwagę czas, w którym obiekt powstał. Synagoga miała też złe chwile w swojej historii. W latach 90. XX w. nienawiść Polaków do Żydów spowodowała próby spalenia obiektu. Za każdym razem jednak udawało się pożar na czas ugasić. Spalił się jedynie przedsionek synagogi, który udało się odbudować.

Jak się okazuje, trudniejszy do przetrwania okazał się na synagogi czas po wojnie, gdy nienawiść antysemicka zawładnęła ludźmi. Trudniejszy niż czas wojny, który synagoga spokojnie przetrwała. Dzisiaj synagoga jest również co jakiś czas restaurowana, odnawiana i zabezpieczana jako cenny zabytek. Coraz rzadziej zdarzają się ataki nieprzychylnych antysemitów, jednak od czasu do czasu zdarzają się jakieś pojedyncze przypadki wrogości. Ostatni raz zdarzyło się to w 2003 roku. Jednak atak nie był groźny i nic nie zostało zdewastowane.

Będąc w Warszawie, zwróćmy uwagę na to, jakie wybieramy noclegi. Warszawa jest ogromna, toteż warto zwrócić uwagę na to, by zakwaterować się blisko obiektów, które chcemy zwiedzić (wyszukamy pokoje na stronie z noclegami tutaj). Baza noclegowa jest rozwinięta, toteż z łatwością znajdziemy odpowiednie miejsce, również w pobliżu Synagogi im. Małżonków Nożyków. Warto choćby po to, by usłyszeć pięknie brzmiące chóry żeńskie i męskie, wyśpiewujące przejmujące modlitwy. Nawet jeżeli jesteśmy innego wyznania, warto przysłuchać się nabożeństwom, które odbywają się w synagodze, pooglądać piękne i niespotykane nigdzie indziej malowidła. Zabudowa jest absolutnie niepowtarzalna i z pewnością dostarczy nam niezapomnianych wrażeń, bez względu na wyznanie i własne poglądy i przekonania. Jak widać Warszawa pełna jest zabytków wartych zobaczenia, a nie rozreklamowanych i przeludnionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>