Moda na Wielkopolskę – Zaniemyśl

Zaniemyśl jest perełką województwa wielkopolskiego. Administracyjnie wieś podlega pod powiat średzki. Miejscowość jest stolicą gminy Zaniemyśl. Ciekawostką jest, że wieś do 1948 roku miała prawa miejskie. Herb Zaniemyśla jest bardzo interesujący, zwłaszcza że wieś w pierwszym kontakcie wydaje się być niepozorna. Otóż w herbie znajduje się dumny i potężny koronowany lew, mocno stojący na tylnych łapach, patrzący za siebie i odstraszający ogonem. Lew trzyma w łapie gałązkę palmową, która może kojarzyć się z odniesionym zwycięstwem. Z lewej strony znajduje się czerwone serce, na którym rosną trzy białe kwiaty – kształtem przypomina to berło, zatem lew posiada wszelkie możliwe insygnia władzy.

Baza noclegowa w Zaniemyślu

Zaniemyśl jako miejsce wypoczynku z pewnością nikogo nie zawiedzie. Noclegi w Zaniemyślu każdego roku goszczą ludzi spragnionych wypoczynku na łonie natury. Na pewno każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Z dziejów inwazji krzyżackiej

Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie miał w zwyczaju przemocą przejmować włości lub zmuszał właścicieli posiadłości ziemskich do sprzedaży ziemi za bezcen. Zazwyczaj jednak były to najazdy, mające na celu przejęcie majątków siłą i podpięcie ziem pod panowanie zakonu. W XIII wieku przyszedł czas i na Zaniemyśl (dawniej Niezamyśl) – okoliczne ziemie zalała inwazja krzyżacka w liczbie trzech tysięcy rycerzy, co na tamte czasy i możliwości obronne wsi było po prostu nieszczęściem. Ku zaskoczeniu, Krzyżacy napotkali na opór i ponieśli sromotną klęskę, co jest zasługą bohaterskiej ludności Zaniemyśla. Po dzień dzisiejszy tutejsza ziemia skrywa elementy krzyżackiego uposażenia rycerskiego, co stanowi też niezwykłą gratkę dla turystów lub poszukiwaczy skarbów. Przez kolejne dzieje historii miejscowa ludność wykazywała się ogromną walecznością i bohaterstwem, pokazując i udowadniając wrogom, że ojczyzna jest najważniejsza i warta każdej kropli krwi.

Z wizji Edwarda Raczyńskiego

Hrabia Edward Raczyński otrzymał w XIX wieku wyspę na jeziorze (obecnie jeziorze Raczyńskim). Wyspa ta miała zostać swego czasu usypana przez poznańskiego wielmożę, który ukrył na niej wszystkie swoje skarby – skarbów tych do tej pory nie odnaleziono, chyba że padły łupem dawnych poszukiwaczy. Hrabia wypoczywał na wyspie – to właśnie od jego imienia pochodzi nazwa. Wyspa Edwarda przechodziła ostatnimi czasy rewitalizację – turyści uwielbiali ją odwiedzać, by poczuć energię wielkiego wizjonera, który za wszelką cenę chciał stworzyć szybowiec z trzciny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>