Niegocin – perełka Wilkasów

Jezioro Niegocin, które jest największą atrakcją Wilkasów w XVI wieku było jeszcze odłączone od Jeziora Boczne. Były one oddzielone zbiornikami, zaś pomiędzy Bogaczewem a Ryszewem istniało przejście lądowe. Dowodem tego jest fakt, że jeszcze początkiem XVII wieku plebania Rydzewskiego Kościoła znajdowała się w miejscowości Bogaczew. Z czasem wody jezior przybrały i plebanię przeniesiono w okolice kościoła. Nazwę Niegocin przyjęto oficjalnie w 1949 roku, czym zastąpiono nazwę niemiecką Löwentin See. Dziś Niegocin szczyci się czystymi wodami, jednak nie zawsze tak było. Końcem lat 80. XX wieku wody te były bardzo złej jakości. Niestety wówczas zbiornik nazywany był biologiczną pustynią. Dopiero w 1995 roku stan środowiska biologicznego jeziora uległ poprawie dzięki otwarciu biologiczno-mechanicznej oczyszczalni ścieków w Giżycku oraz zlikwidowaniu galwanizerni w Wilkasach.

Współcześnie wody mają trzecią klasę czystości. Od 1998 roku można kąpać się w całym Niegocinie, co pozwala dostrzegać korzystne zmiany oraz poprawę jakości. Wiosną jezioro jest zasobne w stężenia fosforanów oraz związki biogenne, zaś latem w hypolimnionie, które czasem przekraczają granice dla wód czystości trzeciej klasy. Badacze wód zauważają również wzrost eutrofizacji.

Aby skorzystać z tych atrakcji warto zarezerwować noclegi w Wilkasach, zaś baza noclegowa w tym miejscu jest bardzo bogata. Wielu mieszkańców, proponuje przyjezdnym swoje prywatne, czyściutkie i przyjemne pokoje, które są znacznie tańsze niż oferty kierowane ze strony hoteli.

Jezioro to jest dostępne dla turystów, co wzbogacone jest wieloma ośrodkami wypoczynkowymi oraz atrakcyjnymi miejscowościami, do których należą Wilkasy. Głównym punktem zainteresowania maniaków wodnych są liczne przystanie w Wilkasach, które umożliwiają uprawianie żeglugi turystycznej. Niestety nie ma tam dzikich zakątków, które byłyby odpowiednie na biwak. Można jednak dzięki rozległej tafli urządzić letnie regaty, zaś zimą szaleństwa mogą doznać w tym miejscu miłośnicy bojerów. Można również skorzystać z rejsów wycieczkowych wykupując wejście na odpowiedni statek. Nad samym jeziorem możemy skorzystać z plaży, kąpieliska, a także portu Żeglugi Mazurskiej. Atrakcją jeziora jest długie betonowe molo, od którego na zachód rozciąga się uroczy park. Można również zwiedzić budynek przedwojennego schroniska, który znajduje się przy Kanale Łuczańskim. Jeżeli chcemy przejść na drugą stronę przetoki można przejść przez most obrotowy, który pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Jest obracany ręcznie przez operatora zgodnie z rozkładem rejsów statków Żeglugi Mazurskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>