Bursztynowy Szlak

Jantar to mała i niepozorna nadmorska wioska. Tak jak większość tego typu miejscowości, dopiero w okresie letnim napełnia się gwarem, odwiedzających ją turystów. Głównym atutami miejscowości, dla których jest tak chętnie odwiedzana przez letników, jest piękna plaża, strzeżone kąpielisko morskie, liczne punkty gastronomiczne oraz bogata oferta noclegowa. Jantar oferuje gościom szeroki wybór noclegów, co do ceny i standardu kwater. Dzięki temu, każdy odwiedzający, z pewnością znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce (sprawdź noclegi pod linkiem).

Odwiedzając Jantar, warto przez chwilę pochylić się nad historią bursztynu, gdyż „Jantar” to słowo w języku litewskim oznaczające bursztyn. I właśnie ta nazwa oddaje najlepiej charakter miejscowości. Jantar bowiem leży na historycznym bursztynowym szlaku czyli szlaku handlowym pomiędzy krajami basenu Morza Śródziemnego, a krajami położonymi na południowym wybrzeżu Bałtyku. Już w V wieku p.n.e. bursztyn, nazywany wówczas elektronem, był cenionym przedmiotem używanym przy wymianie handlowej. W I wieku n.e. handel bursztynem, dzięki działalności Rzymian, rozwinął się na dużą skalę. Bursztynowy szlak rozpoczynał się prawdopodobnie w miejscowości Akwieleja nad Adriatykiem i biegł przez Bramę Morawską, Śląsk, Wielkopolskę, Kujawy i kończył się u wybrzeży Bałtyku, w okolicach dzisiejszego Gdańska i Jantaru. Właśnie te rejony Polski obfitowały (i nadal obfitują) w bursztyn. Bursztyn był poławiany na morzu, a także zbierany na plaży, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, a więc w czasie gdy nad morzem panują sztormy, wyrzucające bursztyn na brzeg.

Rekonstrukcja przebiegu bursztynowego szlaku jest możliwa dzięki dość licznym wzmiankom w pismach starożytnych pisarzy, ale najbardziej istotne przy jego ustalaniu są badania archeologiczne. Bursztynowy szlak wyznaczają znaleziska rzymskich monet i ceramik, narzędzi z brązu, a także wyrobów z bursztynu.

2 myśli na temat “Bursztynowy Szlak”

  1. Bursztynowa potęga? A to ciekawe… mnie jeszcze nigdy nie udało się znaleźć choćby maleńkiego bursztynu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>