Wakacje w świecie Puszczy Białowieskiej

Piękno przyrody jest wciąż dla wielu osób tematem nieodkrytym i niezrozumiałym, szczególnie w kontekście wypoczynku i turystyki. Nadal ogromna rzesza turystów na swoje wakacje i urlopy wybiera miejsca, do których cywilizacja dotarła już dawno, a prąd, internet i bieżąca woda są czymś oczywistym. Dla miłośników zupełnie innych wakacji – w świecie natury i dzikiej przyrody – miejscem na spędzenie wakacji będzie niewątpliwie Puszcza Białowieska.

Dla przyrodników Puszcza Białowieska leżąca na terenie dwóch sąsiadujących państw: wschodniej części Polski i zachodniej części Białorusi, jest jednym z najwspanialszych naturalnych obszarów geograficznych w tej części Europy. I nie ma się co dziwić, ponieważ zdecydowania większość tego terenu znajduje się pod ścisłą ochroną prawną. Zlokalizowane są tu Białowieski Park Narodowy, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i obszary chronione, na których terenie nie są przeprowadzane żadne prace urbanizacyjne ani gospodarcze. To oznacza, że cała baza noclegowa tego terenu mieści się na niewielkim obszarze – wg danych Meteora – w mieście Białowieża, które jest głównym punktem turystycznym i administracyjnym okolicy – a także w pobliskich wioskach.

Sama historia Puszczy Białowieskiej jako chronionego pomnika przyrody sięga według znawców już XV wieku, gdy najpierw była chroniona ze względu na lenno królewskie, a następnie z racji ogromnego znaczenia przyrodniczego. Obecnie puszcza wpisana jest na liczne listy pomników przyrody, w tym na prestiżową listę UNESCO. 

Pod względem turystycznym Puszcza Białowieska jest polecana przede wszystkim osobom, które zamiast wszechobecnego dostępu do internetu, elektryczności, sieci komórkowych i innych wygód, bardziej cenią sobie swobodę przebywania z naturą. Z tego też względu w zdecydowanej większości noclegi opierają się tu na dwóch aspektach: noclegach na campingach i pod namiotami lub w gospodarstwach agroturystycznych, które prowadzone są zgodnie z restrykcyjnymi warunkami, panującymi na terenie chronionej puszczy. Do dyspozycji turystów pozostają liczne szlaki piesze i rowerowe, wiodące po lasach i okolicznych wioskach, ale najwięcej emocji zapewniają rezerwaty pokazowe żubrów. Puszcza jest bowiem jedynym w Europie miejscem, gdzie te zwierzęta żyją na całkowitej wolności i w naturalnych warunkach. W czasie lata ogromne stada żubrów można obserwować w okolicy Białowieży, a przy odrobinie szczęścia turyści mogą je nawet samodzielnie nakarmić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>