Walory przyrodnicze – Uherce Mineralne

Uherce Mineralne jest to wieś położona w województwie podkarpackim w powiecie leskim. Jest to jedna z najstarszych bieszczadzkich miejscowości. Malownicze położenie, nad rzeką Olszanką przy dużej obwodnicy, sprawia, że wielu turystów zatrzymuje się tu na krótką przerwę przed dalszą podróżą albo na dłuższy odpoczynek. Warto odwiedzić tę miejscowość i poznać jej zabytki.

Do najważniejszych należy kościół pod wezwaniem św. bp Stanisława. Otoczony jest on wysokim na dwa metry murem obronnym. Ciekawym obiektem jest też Dom Ubogich, który został wybudowany przez właścicieli dworu w celu niesienia pomocy biednym mieszkańcom wioski. Niesamowite wrażenie sprawiają przydrożne kapliczki. Rozsiane po zielonych wzgórzach opowiadają o minionych latach. Jest tutaj także cmentarz z grobami żołnierzy poległych w walkach. Przy głównej szosie w Uhercach rośnie, duża pomnikowa lipa. Koniecznie trzeba też zobaczyć wodospad na rzece Olszance, uznany za pomnik przyrody. Jak na bieszczadzkie warunki ma bardzo imponującą wysokość, sięgającą 3 metry. Ciekawostką jest, że poniżej wodospadu znajduje się obryw skalny, dzięki któremu możemy zobaczyć dokładnie z czego zbudowane są Bieszczady. Po przeciwnej stronie znajduje się plaża żwirowo- piaskowa. Najprostsza droga do wodospadu prowadzi trasą krainy bobrów. Jest bardzo dobrze oznakowana więc na pewno trafimy.

Poznawanie tej uroczej miejscowości najlepiej rozpocząć w okolicy kościoła. Na szlaku istnieje możliwość spotkania wilka, sarny, lisa a nawet niedźwiedzia brunatnego. Zaplecze noclegowe w Uhercach (info portal meteor) to wiele pokoi gościnnych, domków letniskowych, gospodarstwa agroturystyczne i schroniska. Jest kilka barów i miejsc gdzie można smacznie i tanio zjeść. We wsi działa też jedyny taki w Polsce browar – Ursa Maior. Jest to miejsce niezwykłe, tak samo jak piwo tutaj warzone. Trunki nie są tutaj pasteryzowane, nie zawierają sztucznych ulepszaczy. Można śmiało powiedzieć, że to prawdziwe dzieła sztuki. Ich nazwy związane są z Bieszczadami np. „ Mgły Soliny” czy „Deszcz w Cisnej”. Połowa budynku browaru to galeria, miejsce spotkań, sala koncertowa i oczywiście istnieje też możliwość degustacji piwa. W Uhercach Mineralnych na każdego turystę czeka wiele atrakcji. To bardzo dobry pomysł na miłe spędzenie wolnego czasu. O każdej porze roku każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>